Comunicat de presă – Festivalul Pepenilor 2018

Primăria si Consiliul Local al comunei  Sînpaul  a organizat vineri, 24 august, începând cu orele 13:30, ‘’Târgul Pepenilor 2018’’. Festivalul are o tradiţie de lungă durată în Sînpaul, se organizeaza anual, punându-se accentual pe întărirea relaţiilor interetnice dintre comunităţile din comuna mureşeană. În cadrul acestui festival, s-a organizat şi ‘’Ziua comunei Sînpaul”, eveniment în cadrul proiectului ‘’Măsuri de optimizare a sistemului de intervenţie integrată în comuna Sînpaul, judeţul Mures”, Contract POCU/138/4/1/114864, Activitatea 8.1 – Implementarea unor campanii de combatere a discriminarii, segregarii si promovarii multiculturalismului si egalitatii de sanse şi Activitatea 8.2 -Dezvoltarea si implementarea unui program pentru promovarea voluntariatului comun.

Organizatorii acestui eveniment sunt Primăria Sînpaul, responsabilul componentei voluntariat şi dezvoltare comunitară, coordonator P1 şi respnsabilul componentei nediscriminare şi multiculturalitate. În organizare şi desfăşurare, pentru o buna functionare, s-au implicat şi voluntarii din cadrul proiectului.

Programul evenimentului a cuprins momente artistice dedicate culturii şi tradiţiilor tuturor comunităţilor etnice din Sînpaul (român, maghiari, romi). Vorbim aici de muzică şi dansuri tradiţionale ţigăneşti:  Claudia de la Zau, Ioscuţa de la Mureş, Trupa locala de dans Sînpaul, muzică populară şi dansuri româneşti: Dorin Pintea, Codarcea Larisa Ioana, Ansamblu „Hora Ungheni”, Dans freestyle: George Hadarig, muzică şi dansuri maghiare: Asociatia „Marosvasarhelyi Keknefelejcs”. Pentru publicul larg au avut concerte şi trupele TITAN şi DEEPSIDE DEEJAYS. Evenimentul s-a incheiat cu focuri de artificii.