Activitate: Campania de ecologizare a comunei Sânpaul

Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman 2014 – 2020

Axa prioritară 4: Incluziunea socială și combaterea sărăciei

Apelul pentru proiecte POCU/18/4/4.1: Dezvoltare Locală integrată (DLI 360 grade) în comunitățile marginalizate în care există populație aparținând minorității rome – Regiuni mai puțin dezvoltate

Titlul proiectului ”Măsuri de optimizare a sistemului de intervenție integrată comunitară în comuna Sînpaul, Județul Mureș”

Contract: POCU/138/4/1/114864

Raport Campania de Ecologizare 13.09.2019

Sinpaul

Perioada/Data13 Septembrie 2019

Locatia: Comuna Sinpaul,

Echipa: Bodi Diana Florina- Coordonator P1, Gergely Ioan- Expert CCR Antiscriminare si Multicxulturalism, Gherendi Raluca – Facilitator comunitar, Bodi Coloman Tibi- Responsabil componenta antreprenoriat, Nagy Gabriela-Responsabil financiar P2,  Moldovan Augusta- Responsabil locuire, Ursan Katalin, Expert CCR Ocupare, Kutyasi Ibolya- Expert CCR locuire, Kulcsar Hajnal- Asistent medical comunitar,Bodi Ana- mediator sanitar, Domnui Catalina- Profesor program After School,Radulescu Geanina – responsabil component dezvoltare comunitara si voluntariat, Antal Zoltan-Viceprimar al comunei Sinpaul, reprezentanti ai Politiei Locale, Simon Istvan- Primar al comunei Sinpaul.

Persoane participante:  27 de adulti, dar si un numar de 15 elevi

Descrierea activitatii:

Campania de ecologizare desfasurata in comuna Sinpaul, initiata de Primaria comunei Sinpau, Asociatia Centrul Comunitar de Resurse Sinpaul-Mures, Scoala Gimnaziala Dosa Daniel, Politia Locala Sinpaul, Voluntarii CCR Sinpaul, s-a desfăşurat pe întreaga durată a zilei de 13 Septembrie 2019 şi reprezintă una din cele mai ample iniţiative de responsabilizare civică faţă de mediul înconjurator din comuna Sinpaul, la care s-au alăturat un număr considerabil de voluntari.

In acest an, campania și-a propus acțiuni concrete de ecologizare şi igienizare pentru conștientizarea cetățenilor cu privire la importanța menținerii curățeniei spațiului public în comuna Sinpaul.„Misiunea noastră este aceea de a implica tinerii în activități care au ca scop dezvoltarea comunității locale și a conceptului de cetățenie active ” acestea au fost cuvinete domnului primar al comunei Sinpaul, Simon Istvan.

S-a facut un instuctaj pentru siguranta participantilor la campanie, in cazul in care intalnesc obiecte contondente sa anunte cea mai apropiata persoana majora din preajma sa dar si supravegherea minoriloraflati pe partea carosabila a drumurilor.

Voluntarii noștri au reușit să demonstreze că puterea exemplului este cea mai importantă, adunând în câteva ore, zeci de saci plini de gunoaie din zona de  parcare, aleile, spațiile verzi și locurile de joacă fiind sprijiniți în această acțiune si de echipele de Salubritate, care au ridicat sacii cu gunoi.

S-au distribuit tuturor participantilor saci menajeri dar si munusi, au fost realizate 3 puncte de colectare a deseurilor, astfel incat transportul sacilor cu deseuri sa se desfasoare in bune conditii.

Persoanele participante au primit apa potabila pe tot parcursul desfasurarii campaniei dar si pizza, la  finaliuzarea activitatii de ecologizare.

Concluzii:

Ne dorim să avem o comuna mai curata, dar mai ales să menținem curățenia în zonele defavorizate.

Aceasta campanie  vizează conștientizarea populației asupra importanței unui mediu curat.